KAPTAN KOÇ\'UN GÖZÜNDEN HAYATA BAKMAK

KAPTAN KOÇ'UN GÖZÜNDEN HAYATA BAKMAK

KOÇ HOLDİNG

Rahmi Koç'un kariyerinin 65. yıldönümünü özel bir armağanla taçlandırmak istedik. Ortaya onun hayat felsefesinden beslenen, anılarıyla canlanan ve Ergün Gündüz'ün çizgileriyle renklenen bir çizgi roman çıktı. “Kaptan Koç”un alışıldık kurumsal yayınlardan en büyük farkı, hikâyeyi anlatmakla kalmayıp, her seferinde okuyucusuna yeniden yaşatması.

38. kez düzenlenen Koç Topluluğu Üst Düzey Yöneticiler toplantısı pek çok ufuk açısı fikrin yanı sırsa önemli kutlamalara sahne oldu. Rahmi M. Koç’un Koç Topluluğu’ndaki 65. Yıldönümü Samahat Arsel’in 60. Yıldönümüyle birlikte kutlandı. Etkinliğin en çarpıcı anlarından birisi yaklaşık dört aylık çalışmayla hazırladığımız ve “Kaptan Koç” adını verdiğimiz kitabın Rahmi Koç’a takdim edildiği andı.

Konsepti, senaryosu ve dialogları Kayhan Yavuz’a, çizimi Türkiye’nin önde gelen çizerlerinden Ergün Gündüz’e ait olan ve grafik roman tarzında hazırlanan kitapta Rahmi M. Koç’un hayat felsefesi deniz tutkusuyla içi içe bir şekilde ele alınıyor. Kitabın, zamanda geri dönüşlerin yaşandığı bölümlerine ZT Stüdyo, Necmi Yalçın, Şahin Erkoçak ve Sefa Sofuoğlu kendilerine özgü çizim tarzlarıyla katkıda bulunuyorlar.

William Warre Winsworth adlı kurmaca bir karakterin Rahmi Koç tarafından ıssız bir adadan kurtarılmasıyla başlayan kitapta olaylar, kendisi de yazar ve çizer olan Winsworth’ün gözünden sunuluyor. Bu zamansız anlatıda Winsworth, Nazenin’de tanık olduğu olaylar ve tayfadan dinlediği hikâyeler sayesinde, daha önceden adını duymadığı Rahmi Koç’u yakından tanıma imkanı buluyor. Londra’daki evine dönünce Kaptan Koç adlı bir grafik roman hazırlayarak Rahmi Koç’a olan minnet borcunu ödeyebilmeyi umuyor. Kitaptaki zaman kurgusu, olay örgüsü ve tayfa profilleri bütünüyle hayal ürünü olsa da Winsworth’ün teknede dinlediği tüm anekdotlar gerçek ve Rahmi Koç’un bizzat yaşadığı olaylar. Kitabı okuduğunuzda, Rahmi Koç’un deniz tutkusunun gücüne şaşırıyor, denizden esinlenerek ilmek ilmek ördüğü hayat felsefesini içerden anlama imkanı buluyorsunuz.

Kitabın Koç Topluluğu Üst Düzey Yöneticiler toplantısındaki takdimi farklı bir sanatsal çalışmaya da sahne oldu. Misafirler, kitabın senaryosundan hareketle Serdar Biliş tarafından sahneye konan ve Rahmi Koç’u Mert Fırat’ın canlandırdığı bir performansı izleme imkânı buldular.

Bu vesileyle biz de Rahmi Koç’a teşekkür ediyor ve daha nice yıllar diliyoruz.

KAPTAN KOÇ\'UN GÖZÜNDEN HAYATA BAKMAK
Geçmiş, diyaloglar ve karakterler sayesinde Kaptan Koç'un sayfalarında yeniden canlanıyor.

BUNLAR DA VAR
"