HEPİMİZ İÇİN YAŞAYAN BİRKAÇIMIZ İÇİN

HEPİMİZ İÇİN YAŞAYAN BİRKAÇIMIZ İÇİN

VEHBİ KOÇ VAKFI

1969 yılında Vehbi Koç tarafından Türkiye’nin ilk özel vakfı olarak kurulan, 2002 yılından bu yana Vehbi Koç Ödülü’yle sağlık, kültür ve eğitim alanında her yıl bir kişi ya da kurumu ödüllendiren Vehbi Koç Vakfı çok özel bir ödülü daha hayata geçirdi: İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü. Ödülün felsefesini anlatan filmi de biz hayata geçirdik.

Meselelerin dağ gibi büyüdüğü, kaynakların hızla tükendiği günümüz dünyasında sorunların çözümü iyi niyetli girişimlerin ve yardım kampanyalarının çok ötesinde girişimlere ihtiyaç duyuyor. Artık daha kapsamlı ve büyük organizasyonlar, çok daha verimli ve sürdürülebilir yapılar gerekiyor. Vehbi Koç Vakfı bu bakış açısıyla güncel meselelere çözüm ararken başarılı kurum ve kuruluşları ödüllendirmeyi ihmal etmiyor.

Çağın meselelerine geleceğin bakış açısıyla çözün üretmeye çabalayan kişi ve kuruluşlar için tasarlanan İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü 25 Haziran 2022 gecesi Koç Üniversitesi’nde düzenlenen törenle ilk sahiplerini buldu. BioNTech’in kurucuları, bilim insanları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin ödüle layık görüldüler. Türeci ve Şahin kendilerine sunulan plaketi aldılar fakat 200 bin dolarlık para ödülünün bilimsel araştırmalar ve ihtiyaç sahibi öğrenciler için kullanılmasını istediler.

Dünyanın, engellerle karşılaştığında mücadeleden kaçmayan, herkes sustuğunda doğruları haykırmaktan korkmayan, alkışlanınca büyüklenmeyen, yalnız kalınca yok olmayan, yanlışlara bir çarpı atıp doğruların peşinden giden insanlara ihtiyacı var. Her zaman imkânsızın peşinden koşan, yaptıklarından öte, hayatlarıyla da gelecek nesillere ilham kaynağı olan insanlara! Başka bir deyişler “hepimiz için yaşayan birkaç kişiye!” Böyleleri ne kadar az olsa da aramızdalar.

Kim bilir, belki de onlardan birisi sizsiniz. O zaman İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü’nün bir sonraki sahibi olabilirsiniz.

Vehbi Koç Vakfı İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü için hazırladığımız film ödülün felsefesini anlatırken izleyicisini dünya meseleleri konusunda harekete geçirmeyi amaçlıyor.

BUNLAR DA VAR
"