VARGONEN’İ (YENİDEN) KONUMLANDIRMAK

VARGONEN’İ (YENİDEN) KONUMLANDIRMAK

VARGONEN TECHNOLOGIES

Bundan 20 yıl önce web sayfası yayıncılığı yapmak için kurulan, sonra barındırma hizmetleri şirketine dönüşen Vargonen, tarihindeki üçüncü büyük dönüşüm hamlesine hazırlanırken pazarlama iletişimi ve konumlandırma stratejisi için kapımız çaldı. Vargonen’i “bulut hizmetleri yönetimi” alanında lider marka olarak konumlandıracak stratejiyi hazırladık.

Kurulduğu günden beri üç büyük dönüşümden geçen, her seferinde kendisini yeniden yaratan, müşteri ihtiyaçlarını okuma becerisi ve hizmet kalitesiyle teknoloji alanında her zaman öncü konumunu koruyan Vargonen “bulut hizmetleri yönetimi” alanında da öncü konumdaydı. Hizmet sağlayıcısı şirket kimliğinden çıkıp kurumsal şirketlerin iş sürekliliğine ve verimliliğine doğrudan katkı yapan bir iş ortağı olarak konumlanması öncelikli hedefti. Bir başka önceliğimiz de şirketin kurucusu Ali Vargönen’in yenilikçi vizyonunun kurumsal hafızaya işlenmesini sağlamak ve marka kültürünün tüm ekiplerce paylaşılmasını sağlayacak fikirleri ortaya koymaktı.

“Kültür Tasarımı” adını verdiğimiz kendi özgün metodolojimizi kullanarak önce Vargonen’in müstesna hikâyesine odaklandık. Markanın geçmişini, başarı hikâyelerini, kurucularının motivasyonlarını görüşerek deşifre ettik, bu bilgileri pazar analizi ve kategoriye dair verilerle birleştirdik. Markanın değerlerini de tespit ederek “farklılaşma açısı”nı ve “büyüme açısı”nı keşfettik, marka vaadini belirledik ve konumlandırma cümlesini kurduk. Potansiyel müşteri profillerini tespit ederek “personaları” ve “satın alma yolculuğunu” tanımladık.

İletişim kampanyası için markanın en güçlü vaadlerini 8 adet basit, anlaşılır ve kullanışlı plana (device) dönüştürdük. Bu planlara “Vargonen Hizmet Aklı” başlığını koyduk. İsim patentlerini de almayı düşünerek bu planları iletişim kampanyasının temel mesajları haline getirmeye karar verdik. Ardından iletişimin dilini ve tonunu da belirleyerek kampanya fikirlerine yoğunlaştık.

Ürettiğimiz fikirleri kreatif çalışmalarla somutlaştırdık. “Testimonial” tarzı içerikler ve “case study”ler hazırladık.

Bu süreçte işbirliği yaptığımız, Türkiye’nin önemli tasarımcılarından Örgüt Çaylı’nın marka kimliği çalışmasıyla Vargonen görsel dünyasına da kavuştu. Markanın web sitesi yeniden tasarlanarak, yeni bir dil ve yeni bir yüzle tüketicinin karşısına çıktı.

Vargonen için yaptığımız çalışmalar bununla da sınırlı kalmadı. Re-lansman kampanyasının kanal stratejisini ve sosyal medya için mikro stratejileri de ürettik. İç iletişimi geliştirecek tema ve içerik fikirleri bulduk. Sonunda bütün çalışmaları bir “mind map”de özetledik ve rehber kitapçığa dönüştürerek iletişim ekibinin kullanımına hazırladık.

Vargonen’i, hikâyesi ve müşterileriyle kurduğu güçlü bağlarla ayrışan bir marka olarak tanımıştık. İşbirliğimizin sonucunda karşımızda, iletişimine nasıl yön vereceğini bilen, yol haritasını belirlemiş bir marka vardı.

Vargonen’in yolculuğu belki de asıl şimdi başlıyordu.

(*) Vargonen, işbirliğimizin son döneminde, Turkven’e bağlı Eclit tarafından satın alındı. Başka bir deyişle, Vargonen dördüncü büyük değişimini yaşadı. Bu süreçte Ali Vargönen’in kişisel itibar yönetimini de yönettik. Satın almadan sonra Vargonen adını bırakan yeni şirket, halen hizmetlerine EclitGo adıyla devam ediyor. Detaylı bilgi: https://eclitgo.eclit.com/

VARGONEN’İ (YENİDEN) KONUMLANDIRMAK
Vargonen’in iletişim stratejisi için yaptığımız tüm çalışmaları bir rehber haline getirdik.
VARGONEN’İ (YENİDEN) KONUMLANDIRMAK
Rehberde konumlandırmadan görsel kimliğe, reklam materyallerinden sosyal sorumluluğa kadar her başlığa yer açtık.
VARGONEN’İ (YENİDEN) KONUMLANDIRMAK
Vargonen 5 temel değer üstüne konumlanıyor.
VARGONEN’İ (YENİDEN) KONUMLANDIRMAK
“Hizmet Aklı” markanın farklılaşma açısıyla, büyüme açısını iyi tarif edilmiş planlara odaklıyor.
VARGONEN’İ (YENİDEN) KONUMLANDIRMAK
Yeni konumlandırma stratejisi bütünüyle “persona” odaklı ve kişiselleştirilmiş iletişime dayanıyor.
VARGONEN’İ (YENİDEN) KONUMLANDIRMAK
Vargonen Marketing Mindmap, markaya dair her şeyin tek sayfalık özeti gibi.
VARGONEN’İ (YENİDEN) KONUMLANDIRMAK
İçerik takvimi bir yıl boyunca markanın paylaşacağı tüm içerikleri ve zaman planını kapsıyor.
VARGONEN’İ (YENİDEN) KONUMLANDIRMAK
İçerik başlığı altında, Vargonen’in dijital ve offline dünyada paylaşacağı kreatifler ve iç iletişimde kullanılacak içerikler örneklendiriliyor.

BUNLAR DA VAR
"